Jakie metody są dozwolone, a jakie zabronione w pracy prywatnego detektywa?

W ostatnim czasie zawód prywatnego detektywa staje się coraz bardziej popularny, dlatego też coraz chętniej korzystamy z jego pomocy. Nie dziwi, więc fakt, że agencje detektywistyczne proponują cały wachlarz usług, które są ciągle poszerzane, by dostosować je do potrzeb i wymogów klientów. Tymczasem Naszym główne źródła wiedzy na temat pracy agencji detektywistycznych oraz wykorzystywanych przez nich technik śledczych i sprzętu w ciąż pozostają filmy, seriale i książki .Czy jednak te dzieła pokazują Nam prawdę i kreują słuszne wyobrażenie o detektywach i ich pracy? Czy detektywi mają większe prawa niż inne służby państwowe? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Wedle prawa (Dz. U. z 2014 r., poz. 273 z późn. zm.) agencja detektywistyczna może zajmować się zbieraniem, przetwarzaniem i przekazywaniem informacji o zdarzeniach, osobach oraz przedmiotach. Nie zmienia to postaci rzeczy, że detektywi w swej pracy powinni kierować się przede wszystkim, jednak etyką zawodową i lojalnością wobec klienta oraz nie naruszać praw człowieka i niczyjej wolności poprzez swe działania.

Jak, więc prywaty detektyw zdobywa informacje?

Sposób w jaki detektyw będzie zdobywał dowody, czy też informacji przede wszystkim zależy od rodzaju sprawy, którą mu powierzył klient. Inaczej bowiem podejdzie on do tematu sprawy majątkowej, inaczej do zdrady małżeńskiej i jeszcze inaczej do wywiadu gospodarczego. Nie mniej jednak w pierwszej fazie śledztwa detektyw skupi się głównie na pracy za biurkiem i pozyskiwaniem informacji z Internetu. W tej fazie pracy będzie korzystać również z mediów, archiwów różnych instytucji, z dostępnych rejestrów państwowych, a także książek telefonicznych i spisów abonentów. W ten sposób zdobyte informacje mogą być czasami już wystarczające do rozwiązania sprawy, często jednak stanowią podstawę podjęcia dalszych działań – w terenie. I tu przechodzimy do drugiej fazy śledztwa. W tej fazie czekają detektywa długie godziny obserwacji osoby podejrzanej, poznanie jej codziennych nawyków, a także najczęściej odwiedzanych miejsc. To faza, w której detektyw także przeprowadzi wiele rozmów z jak największą ilością osób z otoczenia podejrzanego oraz zleceniodawcy aby zebrać jak najwięcej materiału i uzyskać jak najwięcej niezbędnych informacji. Okazuje się, że agencje detektywistyczne są w stanie pozyskać znacznie, więcej informacji niż służby państwowe. Dlaczego tak się dzieje? Sytuacja ta nie wynika z większych uprawnień detektywa, ale z faktu, że ludzie chętniej otwierają się i zwierzają osobie postronnej niż policjantowi.

Czy prywatny detektyw może robić zdjęcia ?

Wszystkim nam detektyw kojarzy się przede wszystkim z dużym aparatem o wydłużonej tubie oraz z lupą. A jak jest prawda? Faktycznie aparat jest jednym z głównych atrybutów detektywa, ale rzadko kiedy wygląda ona jak w filmach, bowiem bardzo łatwo go zauważyć, a to może spłoszyć podejrzaną osobę. Tak więc agencje detektywistyczne mają prawo robić zdjęcia czy nagrywać filmy. Dlaczego? Tak zbierane materiały mają dwojakie znacznie: uwiarygodnienia obserwacji i jej udokumentowania. Jeśli podejrzenia do obserwowanej osoby okażą się nieprawdziwe, to zdjęcia trafią do akt sprawy jako dokumentacja przeprowadzonych działań. Natomiast jeśli zebrane materiały potwierdzą winę podejrzanego, to posłużą jako pełnoprawny materiał dowodowy w sądzie. Tak, więc zrobione przez detektywa w trakcie obserwacji zdjęcia, są często wystarczającym dowodem w sprawie.

Czy prywatnego detektywa obowiązuje RODO?

Detektywi mają prawo do przetwarzania danych osobowych, w trakcie wykonywania czynności służbowych, ale muszą przestrzegać ściśle określonych zasad. Co więcej, działania te mogą być też prowadzone w stosunku do osoby, która nie wyraziła na nie zgody, jeśli dotyczy to pozyskania informacji w danym zakresie sprawy. Nie mniej jednak, w całym tym toku osobą decyzyjną, co do danych, pozostaje zleceniodawca. Jeśli śledztwo zostanie zakończone detektyw ma obowiązek przekazać wszystkie zdobyte dane klientowi lub innemu podmiotowi wskazanemu przez niego. W przypadku nie odebrania przez zleceniodawcę swoich danych, detektyw jest zmuszony do ich zniszczenia i obowiązkowego zachowania tajemnicy służbowej. Zniszczenia danych należy dokonać w obecności świadka oraz sporządzić notatkę służbową opatrzona datą i informacją o przedmiocie i konkretnym sposobie zniszczenia. Notka ta powinna zostać załączona do akt sprawy.

Czy prywatny detektyw może Nam założyć podsłuch?

W tym miejscu, powrócimy do naszej wiedzy płynącej z filmów, czy seriali. Nie raz widzieliśmy w filmie jak detektyw włamuje się do pustego mieszkania i je przeszukuje lub montuje ukrytą kamerę czy podsłuch. Podobnie w samochodzie podejrzanego często zakłada się system GPS. Jak zatem wygląda prawda? W rzeczywistości agencje detektywistyczne nie mogą posługiwać się tego typu metodami, bowiem są one zarezerwowane dla służb państwowych i specjalnych. Zatem prywatny detektyw nie ma prawa montować ukrytych kamer, systemów GPS, podsłuchów oraz nagrywać rozmów za pomocą dyktafonu. Użycie tego typu sprzętu, pewnie niejednokrotnie przyspieszyłoby rozwiązanie sprawy, ale uzyskane w ten sposób dowody są nielegalne i nie mogą być wykorzystane przez klienta w sądzie. Tak, więc zamontowanie podsłuchu przez detektywa może zakończyć się procesem karnym wobec niego za złamanie prawa, a klient narazić na niepotrzebne starty.

Czy śledzenie przez prywatnego detektyw jest karalne?

W dobie Internetu i telefonów komórkowych, nawet śledzenie podejrzanego nabrało nowego wymiaru i znaczenia. W dzisiejszych czasach obserwowanie kogoś nie opiera się już tylko na jeżdżeniu lub chodzeniu za nim, ale również na przeglądaniu poczty internetowej, czatów, portali społecznościowych czy nawet na śledzeniu telefonu oraz aktywności internetowej. Tego typu działania pozwalają na zdobycie większej ilości informacji i ich wykorzystanie. I to właśnie sposób w jaki detektyw zdobędzie i wykorzysta te informacje decyduje o tym czy działania te są legalne czy też zostało już złamane prawo. Wyżej wymienione metody są jak najbardziej dozwolone i legalne. Natomiast wykorzystanie do śledzenia kogoś lokalizatora GPS, jest już jak najbardziej karalne i wiąże się ze złamanie prawa.

Jak widać, detektywi nie maja większych uprawnień i przywilejów niż służby państwowe. Nie ma to jednak większego znaczenia, bowiem w rozwiązaniu sprawy najważniejsze są: szybkie działanie, determinacja i upór, a także pozyskiwanie jak największej ilości rzetelnych informacji. Tak, więc wszędzie tam gdzie zawodzi policja najlepiej jest się zwrócić o pomoc do profesjonalnej agencji detektywistycznej.
Ponad to jak każdego człowieka, również detektywa obowiązuje przestrzeganie prawa. Wykwalifikowany detektyw nie tylko przestrzega praw, ale również postępuje zgodnie z etyką swego zawodu, a przede wszystkim dba o dobro swojego klienta. Wykorzystywanie nielegalnych metod w toku sprawy, powoduje, że w ten sposób zdobyte dowody, nie mogą być wykorzystane w sądzie, a klienta narażają na utratę wiarygodności. Profesjonalne agencje detektywistyczne takie jak https://www.pozaroszczyk.pl/ nie pozwalają sobie na tego typu metody.

Wszystkich zainteresowanych profesjonalnymi usługami detektywistycznymi zapraszamy do kontaktu
Piotr Pozaroszczyk

 

Recent Posts

Zadzwóń