Podsłuchy wydają się optymalnym narzędziem w rękach detektywa – są małe, można je łatwo schować i pozwalają uzyskać dostęp do strzeżonych informacji. Jednak w oczach większości z nas budzą one uzasadnione obawy o prywatność. Czy prywatny detektyw może założyć podsłuch? Postaramy się udzielić ci wyczerpującej odpowiedzi w tym artykule.
Detektyw – czy może wszystko?
Wiele osób ma poczucie, nierzadko kreowane przez amerykańskie produkcje filmowe, że prywatny detektyw ma bardzo szerokie uprawnienia, niemalże korespondujące z policyjnymi. Być może to prawda, ale tylko w Stanach Zjednoczonych – w naszym kraju musi on przestrzegać prawa, nakładającego na niego spore ograniczenia. Każda firma detektywistyczna, działająca w Polsce, ma obowiązek pozyskiwania dowodów w sposób zgodny z prawem, w przeciwnym razie naraża się na postępowanie karne, a pozyskane dowody są uznawane za bezwartościowe w toku postępowania sądowego.
Jeśli potrzebujemy skorzystać z pomocy prywatnego detektywa, warto upewnić się, czy posiada on ważną licencję i postępuje zgodnie z prawem. Pozwoli to nam na oszczędzenie kłopotów, których mogłoby przysporzyć wejście w posiadanie nielegalnie zdobytych materiałów. Współpraca z profesjonalistami to także gwarancja uzyskania dowodów, które będą mogły zostać włączone do postępowania sądowego i być cennym materiałem w sprawie. Detektyw działający w zgodzie z prawem i w oparciu o licencję będzie również szanował prawo dotyczące zakładania podsłuchów.
Zlecenie podsłuchu – czy detektyw może je przyjąć?
Polskie prawo wyraźnie precyzuje podmioty mogące posługiwać się podsłuchami w toku postępowania operacyjnego. Wśród upoważnionych organów są: Policja, ABW, CBA, Straż Graniczna, Wywiad Skarbowy, Służba Wywiadu Wojskowego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Agencja Wywiadu, Żandarmeria Wojskowa.
Jednak żadna z nich nie może samodzielnie zdecydować się na złożenie podsłuchu – niezbędna do tego jest zgoda Sądu Okręgowego (lub niekiedy prokuratora) i cały proces musi odbywać się według ściśle określonych w prawie reguł. Jak widzimy, wśród zawodów upoważnionych do korzystania z podsłuchów nie ma detektywów. Mało tego – kara za podsłuch jest dotkliwa – zaczyna się od utraty prawa do wykonywania zawodu, aż po pozbawienie wolności włącznie. Karalne jest nie tylko nagrywanie, ale również posługiwanie się nagraniami wykonanymi przez inną osobę. One również w żadnym wypadku nie mogą być wykorzystane w postępowaniu sądowym. Czy to oznacza, że w kwestii podsłuchów detektyw nie może nam udzielić żadnej pomocy?
Detektyw a podsłuch – w czym może nam pomóc?
Bynajmniej nie jest tak, że doświadczony prywatny detektyw nie będzie w stanie udzielić nam wartościowej pomocy dotyczącej podsłuchów. Po pierwsze – detektywi mają duże doświadczenie w lokalizowaniu już zainstalowanych urządzeń podsłuchowych. Jeśli więc masz podejrzenia, czy ktoś z twoich najbliższych, albo osoba zupełnie obca, zainstalowali takie urządzenie w twoim mieszkaniu, miejscu pracy, samochodzie czy telefonie, to właśnie prywatny detektyw jest osobą, która pomoże ci je zlokalizować i zneutralizować. To wcale nie jest rzadkie zjawisko – bardzo często podsłuchy są elementem tzw. wywiadu gospodarczego. Po drugie – detektyw może pomóc swoim klientom w doborze odpowiedniego sprzętu i miejsca jego zainstalowania. Tak, to nie pomyłka – o ile detektyw (ani inna osoba trzecia) nie może instalować podsłuchów, o tyle może to zrobić każdy z nas w swoim mieszkaniu, samochodzie czy miejscu pracy.
Podsłuchiwanie żony przez podejrzliwego męża czy podsłuchiwanie męża przez żonę może być legalne – pod warunkiem spełnienia niektórych wymogów. Właśnie w tym może pomóc nam detektyw, wyraźnie instruując, jak i gdzie możemy zainstalować urządzenie nagrywające. Doświadczony detektyw podpowie jak założyć podsłuch w domu, tak, by wykonane przy jego użyciu nagrania były wyraźne, a samo urządzenie niewykrywalne. Podobnie przydatne mogą być porady jak założyć podsłuch w samochodzie, ponieważ nie jest łatwo zrobić to tak, by rozmowy były słyszalne, z uwagi na hałasy emitowane przez auto.
Być może zechcesz się dowiedzieć jak założyć podsłuch w telefonie komórkowym żony, ale zanim się na to zdecydujesz, warto byś skonsultował się z detektywem. Prawdopodobnie istnieją inne, znacznie mniej ryzykowne i legalne sposoby na pozyskanie ważnych informacji, w których może pomóc ci detektyw, bez posuwania się do naruszania prawa. Warto wiedzieć, że instalacja takiego podsłuchu (służącego do nagrywania osób trzecich, bez naszej obecności) sama w sobie jest naruszeniem przepisów, choć – w zależności od kontekstu – nagrania z niego mogą być włączone do sprawy, a my sami uniewinnieni. Taka opcja powinna być jednak postrzegana jako ostateczność.
Detektyw a podsłuchy – podsumowanie
Chociaż więc prywatny detektyw nie ma uprawnień do montowania urządzeń podsłuchowych i żadna szanująca się agencja nie powinna przyjąć tego typu zlecenia, nie oznacza to, że nie może ci on pomóc. Doświadczony detektyw wykryje już zainstalowane podsłuchy i podpowie gdzie i jak samodzielnie możesz je zainstalować. Dzięki temu możesz zwiększyć skuteczność prowadzonego śledztwa i uniknąć problemów z prawem.