Polacy dopiero od kilku lat zaczynają rozumieć rolę prywatnego detektywa i korzyści, jakie może przynieść im współpraca z tym specjalistą. Ukształtowane przez kino akcji stereotypy odchodzą na szczęście w niepamięć i dzisiaj detektyw kojarzy nam się jako praktyczny pomocnik przy zbieraniu dowodów, zabezpieczaniu firmy czy odszukiwaniu dłużników. Co więcej – coraz częściej na taką współpracę decydują się również adwokaci. Czy detektyw może współpracować z prawnikiem? A jeśli tak, to jakie korzyści może im to przynieść?

Czy detektyw może współpracować z kancelarią prawną?

Choć współpraca pomiędzy prywatnym detektywem a kancelarią adwokacką może wydatnie podnieść jakość i efektywność działań świadczonych przez obydwa podmioty, takie sytuacje wciąż należą do rzadkości. Zasadniczo odpowiadają za to obydwie strony – detektywi nie zawsze są otwarci na taką współpracę, ponieważ oznaczałaby konieczność dostosowania działań operacyjnych i ilość pozyskiwanych materiałów stricte do potrzeb toczącego się postępowania. Teoretycznie przekłada się to na niższe zarobki dla detektywa, który traci okazję do zebrania ogromnych ilości informacji i przygotowania obszernych raportów, za które mógłby naliczyć opłatę. Co prawda dzięki takiej współpracy ma zazwyczaj więcej klientów, więc często wychodzi nawet na plus, jednak tego rodzaju pułapki myślowe odbijają się na niechęci niektórych detektywów do współpracy.

Z drugiej strony, na współpracę z detektywem otwierają się dopiero niektóre kancelarie prawne. Za niechętnym do tej pory podejściem kryło się przekonanie o tym, że detektyw może odwieźć klientów do innego prawnika – z którym ma stałą współpracę. Innym powodem tej niechęci były obawy o koszty usług detektywistycznych i w konsekwencji – końcowej wyceny dla klienta.

Nie istnieją żadne przeszkody, by kancelarie prawnicze współpracowały – długofalowo bądź dorywczo – z prywatnymi detektywami. To, że dopiero teraz coraz więcej z nich otwiera się na taki krok, wynika w głównej mierze z uprzedzeń i stereotypów, które przez lata skumulowały się po obu stronach.

Dlaczego warto adwokatom korzystać z usług detektywa?

Dzięki współpracy z prywatnym detektywem, adwokat jest w stanie zaoferować swoim klientom znacznie bardziej kompleksowe i sprawniej wykonywane usługi. Różnica jakościowa odczuwalna jest m.in. podczas zbierania dowodów, gdyż detektyw potrafi relatywnie szybko zebrać wysokiej jakości materiały, które następnie mogą być wykorzystane w toku postępowania sądowego. Przygotowany przez detektywa szczegółowy raport i ewentualne zeznanie przed Sądem w roli świadka często okazują się bardzo mocnym argumentem w sprawie.

Dzięki synergii, wynikającej ze współpracy adwokata prowadzącego postępowanie z detektywem, możliwe jest o wiele bardziej celowe działanie przez obydwie strony. Adwokat nie musi rozpatrywać wszystkich potencjalnych scenariuszy, mogąc na bieżąco wykluczać różne wersje zdarzeń i koncentrować się na tym, co rzeczywiście udało się potwierdzić. Detektyw zaś gromadzi dowody i materiały ściśle odpowiadające potrzebom swojego klienta, które będą trafiały w linię obrony (lub argumentacji) adwokata.

Obawy, które często stały na przeszkodzie w nawiązaniu współpracy pomiędzy adwokatami a detektywami, udaje się skutecznie rozwiewać podczas ustaleń dotyczących współpracy i późniejszej kooperacji. Po pierwszych pozytywnych rezultatach wiele kancelarii decyduje się na nawiązanie stałej relacji i regularne sięganie po usługi zaufanego detektywa. Z reguły przekłada się to na lepsze oceny i większą liczbę klientów.

Prywatny detektyw a współpraca z kancelariami adwokackimi – kiedy?

Przy jakich sprawach współpraca z detektywem może przynieść zauważalne efekty? Właściwie dotyczy to niemal wszystkich zagadnień, w których znaczenie mają dobrze przygotowane dowody. Najczęściej sięga się po detektywa podczas zbierania dowodów w sprawie rozwodowej – szczególnie, jeśli przypadek jest nieco bardziej skomplikowany, a uznanie winy jednego z małżonków może rzutować na podjęcie dalekosiężnych decyzji przez sąd.

Coraz częściej firmy decydują się na skorzystanie z pomocy adwokatów i detektywów przy przygotowywaniu gruntu pod podpisywane umowy i nawiązywane współprace czy partnerstwa. Wspólne działanie obu tych podmiotów pozwala na precyzyjną odpowiedź i daje klientowi pewność co do wiarogodności drugiej strony umowy.

Sama kancelaria adwokacka może sporo zyskać dzięki ochronie detektywa – zwłaszcza jeśli ma podejrzenia o nieuczciwe działania konkurencji czy podmiotów, wobec których prowadzi postępowanie. Niestety zagrożenia takie jak podsłuchy, kradzieże danych, zastraszenia czy szpiegostwo coraz częściej dotyczą także tych mniejszych podmiotów na naszym rynku.

Zapraszamy prawników do współpracy z naszą agencją detektywistyczną Pozaroszczyk

Jeśli więc prowadzisz kancelarię adwokacką i chcesz poszerzyć swoją ofertę właśnie o współpracę z detektywem, to chcielibyśmy zaprosić Cię do współpracy z nami. Jako doświadczony zespół możemy podjąć się stałej lub dorywczej współpracy, gwarantując profesjonalne i sprawne pozyskiwanie dowodów, działając zawsze zgodnie z prawem – co umożliwia dalsze wykorzystanie zdobytych materiałów na sali sądowej czy w postępowaniu przygotowawczym. Lata spędzone na tym rynku, dotychczasowa współpraca z prawnikami i korzystanie z nowoczesnych metod operacyjnych pozwalają nam zaoferować kompleksową ofertę dla adwokatów i ich klientów. Zapraszamy do współpracy!

 

Recent Posts